Ordery i Odznaczenia wykorzystuje pliki cookie do optymalnego prezentowania strony internetowej. Korzystamy m.in. z Google Analytics, dzięki czemu wiemy ile osób odwiedziło naszą witrynę. Zaakceptowanie plików cookie pomaga nam się rozwijać. Aby zapoznać się z naszą polityką prywatności, skorzystaj z linka, który znajdziesz na dole strony.

Oznaki i Odznaki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Józef Dembiniok, Bernard Szczech, Andrzej Urbański Katowice 1986

Recenzja książki Oznaki i Odznaki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Książka jest typowym katalogiem, gdzie autorzy zamieścili zbiór odznak poszczególnych oddziałów walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Z uwagi na niewielką ilość stron oraz format B5, książkę właściwie można nazwać broszurą. Jest ona częścią II czterotomowej serii. Autorzy podzielili odznaki na: siły powietrzne, marynarkę wojenną oraz wojska ochotnicze. Całość poprzedzona jest ciekawym wstępem, który w skrócie opisuje rolę każdej z formacji w czasie II wojny światowej. Najciekawszą i najobszerniejszą częścią jest rozdział poświęcony polskim siłom powietrznym na Zachodzie. Znajdziemy w nim krótki opis każdej z odznak. Zwykle opisany jest tylko wygląd, ale znajdziemy również informacje na podstawie którego rozkazu odznaka została wprowadzona.

W katalogu kluczową rolę odgrywają wysokiej jakości fotografie. Jednak w omawianej publikacji czytelnik może poczuć rozczarowanie. Fotografie odznaczeń są ograniczone do jedynego rozdziału poświęconego Siłom Powietrznym, przy czym są one w odcieniach szarości i cechują się niską jakością. Co więcej, z niejasnych przyczyn, autorzy zdecydowali się na kolorowanie niektórych z nich, co nie wygląda dobrze. Dla pozostałych odznak i medali dostępne są jedynie ilustracje.

Przykładowe zdjęcie z rozdziału - Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy - Ziemi CzerwińskiejPrzykładowe zdjęcie z rozdziału - Odznaka Pilota

Podsumowanie

Niestety nie mogę ocenić tej książki pozytywnie. O moim zdaniu przeważyła niewielka ilość stron oraz zdjęcia bardzo słabej jakości. Często zamiast zdjęć znajdują się tylko ilustracje. Opisy odznaczeń są na akceptowalnym poziomie, biorąc pod uwagę, że jest to katalog. Do tego całkiem ciekawy wstęp opisujący krótko, ale treściwie ogólną sytuację poszczególnych formacji wojskowych. Na rynku wtórnym można nabyć tę publikację za mniej niż 10 złotych, co wydaje mi się ceną odpowiadającą jej zawartości.